Co je squat!net?

Squat!net, co je to?

Squat!net je mezinárodní internetový zin se zaměřením na zasquatované domy, travellerské komunity a jiné svobodné prostory. Vznikl z „Häusermob,“ kolektivu vytvořeného v r.1995, aby čelil masovému vystěhovávání berlínských squatů (vystěhování, mediální desinformace… důsledky rozlícení berlínského senátora pro vnitřní záležitosti).

Projekt „Häusermob na netu“ se tedy rozjel počátkem roku 1997, aby pomohl zabránit zničení squatů a jejich kultury. Vznikla tedy alternativní komunikační struktura, jejímž účelem bylo zviditelnit squaty a způsob, jakým fungují, rozšířit jejich pole působnosti a také jim, díky informačním technologiím, umožnit lepší spolupráci.

Dnes je squat!net mezinárodní alternativně-informační server, na němž spolupracují lidé z různých částí světa, pocházející z rozdílných podmínek (př. squate-ři/rky, punks, hacke-ři/rky atd.), kteří zkoušejí spolupracovat, sbírat novinky a důležitý materiál o squatterské scéně.

Samozřejmě to nedokážeme dělat úplně sami – hodně informací nám posíláte VY – naši čtenáři!

Co tu najdete?

Snažíme se, jak jen je to možné, sledovat aktuální info o squatech a jejich hnutí. V sekci novinky najdete mnoho informací o obsazeních, vystěhováních, aktivitách, informačních kampaních atd.

Squat!net poskytuje prostor mnoha squatterským stránkám, projektům s nimi souvisejícím a jiným příbuzným iniciativám. Najdete tu tudíž info o různých squatech přímo od těchto squatů v jejich příslušných prostorech.

Squat!net obsahuje také seznamy diskuzí/distribucí. K dispozici těm, kte-ří/ré se podílejí na projektech alternativních prostor.

Doufáme, že tyto stránky vám umožní lépe porozumět a možná se přiblížit squatter-ům/kám a jejich politickým přesvědčením, která se mimochodem neomezují jen na squaty samotné, ale zabývají se např. také rozvojem měst, stejně jako jinými otázkami.

Důležité jsou naše projekty.

Co *opravdu* chceme?!

Nechceme tak úplně dělat internetový časopis. Chceme, aby squaty a svobodné prostory existovaly všude a pořád. Současná situace v evropě je horší a horší. Možná vás dokážeme informovat nebo někoho z vás motivovat k tomu, aby se zapojil-a do squatterské scény nebo nám pomohl-a s naší prací…atd.

Squaty, jelikož aktivně kritizují principy osobního vlastnictví a často zpochybňují oprávněnost současného systému, stávají se obětmi soudního stíhání, vystěhování a potlačování ze strany policie, ale také médií. Tradiční média totiž prezentují squatter-k-y buď jako nebezpečné zločince a delikvent-k-y, nebo jako ztracenou a zfetovanou mládež.

Pro squaty je tudíž důležité osvojit si nástroje šíření informace a vytvořit svá vlastní autonomní média. Squat!net je jedním z těchto nástrojů a internet je důležitý prostředek komunikace pro mnoho lidí.

Ale squat!net chce být také prostředkem komunikace, který slouží squatterům a squatterkám a umožňuje spolupráci a spojení různých iniciativ. Naším cílem je stimulovat dynamiku předávání informací.

Lidé musejí vědět, co se teď děje s kryptováním a dalšími kompovými záležitostmi. Tohle všechno mění naše životy ze dne na den a je to právě TEĎ, kdy se o to musíme zajímat – za pár let bude mít všechno tohle nad námi moc – pokud nedokážeme zrušit systém, na jehož základech tohle všechno funguje.

Připoj se!

Jako mnoho netových zinů, i my máme problém s tím, že je nás příliš málo na to, abychom všechno obstarali – takže se usilovně snažíme o to, aby se další lidé zapojili do tvorby našeho magazínu. Aktuálnost těchto stránek totiž záleží také na vás. Pošlete nám vaše info, myšlenky, komentáře…

Dáváme přednost GPG-kryptovaným mailům.

Pokud se vám naše myšlenky líbí a/nebo pokud vám jsou k užitku, projevte se a především: zapojte se!