Pohled na squatting v Holandsku – rozhovor

Jsi v Amsterdamu jenom krátce, určitě už ale víš něco o tom, jak se tam squatuje, jak to funguje…?

Hmm, právě že každej ti tu říká něco trochu jinýho, takže u některejch věcí si nejsem přesně jistej. Ale zhruba. Můžu říct, že squatting je legální, takže se baráky obsazujou úplně jinym způsobem. Vytipujete si jako skupina barák, musí bejt prázdnej minimálně rok, na to je zákon. Napíšete projekt, proč to obsazujete a co tam chcete dělat. S tím projektem přijdete na KSU (Kraakspreekuur), to je schůzka Squatterský poradny. A tam jsou lidi, který se v problematice vyznají, poradí a pomůžou sehnat dostatečný množství lidí pro obsazení. Na obsazovačku přijdou lidi, čím víc, tím líp, pár z nich rozbije zámky a vejde se dovnitř, my kolem domu jsme jenom podpora, takže do baráku se nekoukáme a stojíme venku, oni obhlídnou barák, jestli tam nejsou nějaký věci, co jsou nelegální, třeba kradený věci apod., najdou třeba rok starou poštu, to je jeden z důkazů, že dům je dýl než rok prázdnej, jinak by bylo obsazení nelegální. Pak se zavolá policii, že jsme osquatovali barák, přijde 3-5 cajtů a mluví s lidma z KSU je to lepší, jako cizinec nemáš šanci. A pak se jdou kouknout do baráku, jestli je fakt nepoužívanej, pouštěj se tam maximálně dva, ukáže se jim pošta, že tady fakt nikdo rok nebyl a pokud nic nenasvědčuje opaku, cajti řeknou, že podle zákona tady můžeme zůstat. Pak to jde k soudu (na ten se čeká 3 měsíce).
Na tý Kinkerstraat nás dokonce cajti v jeden moment ochraňovali před majitelem!

A víš víc o tom, co se tam stalo? Prej vás napadli nějaký týpci.

Přišlo nás asi 70, otevřely se dva nebo tři baráky a pak se zavolala policie. Ohledně Kinker nám cajti, po tom, co barák prošli, řekli, že to můžeme obývat. Jenže pak najednou přišel majitel a začal ještě s jedním Rusem napadat lidi. Sednul si do vedlejšího snackbaru a pak ten jeho bodyguard rozbil židlí výlohu (asi pěkne drahou), kolem stáli cajti, tak je hned sebrali, toho, co to rozbil, vezli do nemocnice, a pak rovnou letadlem zpátky do Ruska.

A byl jsi tam i potom později? Prej tam vtrhla větší banda těch Rusů a pomlátili squattery. A několik squaterů šlo do vězení, proč?

Majitel tam byl už dvakrát asi s 15 Rusama dělat bordel a cajti nás vlastně chráněj, ale víš co, cajti tam nemůžou bejt stále, tak se uvažuje o tom, že se to asi opustí, stále se tam motaj Rusové a rozbíjej věci, co lidi na baráku dělají.

Nevim, jak to bylo den na to, ale přímo na tý obsazovačce, jak týpek rozbil okno židlí, vyběhl ven a napadal lidi, a pár z lidí mu to vrátilo, policie do toho vběhla a i když viděla, že squatteři se jenom brání, tak sebrali, a to fakt nevim kolik lidí, vůbec to nebylo vidět. Já byl na tý akci a jedna holka, co s náma bydlí, se dva dny neukázala, pak se vrátila s tím, že jí tam chytli, vůbec to nebylo vidět.

No a pořád je ten alarm, to znamená, že když máš čas, běž tam, jenom abys tam pomohl.

Ten alarm? Jak to funguje?

Jsou dva druhy alarmu, pre-alarm a alarm, pre-alarm znamená, že můžeš přijít, ale není to úplně nutný, a alarm znamená, přijďte všichni, kdo můžete.
Máme nakreslený pavučiny na papíře, zavolá se prvnímu, on volá další dva a ti dvěma dalším atd. Prostě pavučina. Aby se rychle zalarmovalo co nejvíc lidí. Taky se tomu říká “sněhová koule”.

A ten alarm, co je teď, ten je kvůli těm útokům na Kinkerstraat?

Jo. Co se týče toho baráku na Kinkerstraat, ten by měl být něco jak bývalo ASCII, tam se nebydlí, je to centrum, kompy nějaké dílny, projekty atd. Nejen počítače. Sociální centrum.
Tady se každou neděli squatujou baráky, protože většina lidí není v práci. Když se obsazovalo Kinker, tak se pak na kolech šlo podpořit ještě jeden novej barák, tuhle neděli byly taky dva baráky, kam jsi mohl jít pomoct.

A co policie?

S cajtama není až zas tolik problémů, přijdou, podají ruku a baví se s tebou, ty jim vysvětluješ, že tam chceš bydlet a že je to prázdný víc jak rok a že podle zákona máš nárok tam bydlet.

Tady se s cajtama neválčí.

Asi před rokem se zabarikádovali Poláci na squatu a cajti normálně vyhodili přední zeď do vzduchu, aby se dostali do baráku. Půl baráku spadlo, ale nikomu se nic nestalo, ale ty lidi – deport do Polska nebo natvrdo do basy.
Dokonce tady bylo osquatovaný celý sídliště paneláků, asi 6 paneláků.
Tady se squatuje legálně, jakmile se s cajtama začneš bít nebo cokoliv, přijdou posily, dokonce je tady speciální proti-squatterská jednotka (“bratra”).


Jinak máme na baráku barikádu, sice slabou, vždy se jedná o to, že např. když nás přijdou vystěhovat, zavoláme pár lidem a ty se shromáždí kolem baráku a baví se s cajtama, to je jejich povinnost bavit se s tebou, takže se jim rozmluví, aby ten barák vystěhovávali nebo přijdou později, nebo tak nějak.

Popiš ještě nějaký další baráky, kde bydlíš nebo kdes byl. Jak to funguje uvnitř?

No, tady je squatting jeden ze způsobů bydlení, to je vše, lidi normálně chodí do práce, pak možná koukaj na telku, prostě je to jenom způsob bydlení, je tu málo aktivních squatů.

Takže tam, kde bydlíš nefunguje žádná komunita, barákové schůzky atd?

Ne, nic takovýho, je to jenom způsob bydlení, žádný schůzky, ale všichni se spolu bavíme, takže si říkáme nový věci.

Platíte elektřinu, vodu atd?

Nevím, tenhle squat prohrál soud a brzy bude vystěhován. Ale i jako squatter tady můžeš dostat smlouvu a většina squatterů taky elektřinu platí. Když nebudou platit, můžou být vystěhováni kvůli černýmu odběru.

A co ty aktivní squaty, kdes byl, jaký to tam je?

No, squatů jsou tu stovky, možná tisíce. Ale těch aktivistickejch je prej tak sto v celém Holandsku, v Amsterdamu jich je tak deset, dvacet. Byl jsem v Joe’s Garage, na obsazenym pozemku Swomp…

Jak to vypadá v Joe’s Grage, to je spíš aktivistickej squat, ne? Co tam všechno funguje?

Komp s Linuxem, dílna a velká kuchyň, když se vaří jídlo (dobrý jídlo) tak stojí 3 eura, já tam ještě neplatil, protože pomáhám mýt nádobí a pomáhám s vařením. Dělají squatterskou poradnu. A mají bar, všechny piva jsou bio a jedno berou dokonce od nějakýho belgickýho anarchistickýho družstva.

A ten Swomp, co je to?

Jde o pozemek v centru města, předtím tam stály dva baráky, ty jsou teď zbouraný, mají tam fakt pěknou permakulturní zahradu, kompostovací záchod, solární panel, studnu, dva karavany, postavili slaměnej domek, vepředu je oplocení, na něm jsou cedule, který vysvětlujou, o co jim jde. Jsou součástí Earth First!, hnutí pro radikální ekologii, tady se jim říká Groenfront.

A je těžký dostat se do squatterský komunity?

Otazník je, co si představuješ pod pojmem squatterská komunita, tady je to rozdělený na čtvrtě, takže když jsi aktivní a pomáháš ostatním barákum ve svý čvrti, tak se dostaneš do tý komunity, víceméně lokální, nevím, jestli tady jsou taky nějaký velký demonstrace či něco takového, kde by byli squatteři a squatterky ze všech částí Amstru. V jiných městech to ale asi bude jinak, ale o tom nic nevím.

Inspirovalo tě tu něco?

Bavil jsem se s pár lidma, který organizujou ty squatterský schůzky, a řešili jsme problematiku českého squattingu. A oni mi říkali, že je dobrý začít pracovat na lokální politické scéně, prostě komunikovat s lokálními politiky, představovat jim naše squatterské projekty, a tak možná změnit zákon, anebo aspoň udržet svůj squat, právě v Holandsku se hodně chodí za lokálníma politikama a dá se říci, že squatteři dělaj tu špinavou práci a obsazují baráky, a taky proto asi jen tak squatting nezakážou. Ŕeší problém se spekulanty s nemovistmi, vlastně, všechny strany jsou spokojený, akorát ti spekulanti jsou na tom biti. Vždyť ty jim legálně a s pomocí policie vezmeš barák…

Ps: Tohle je pohled jednoho člověka, možná máte jinou zkušenost. Šlo tu hlavně o to, přinést nějakou inspiraci pro naší lokální praxi.

Tags:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Captcha Captcha Reload