Švýcarsko: Reclaim the streets v Curychu

Přes dvě stovky demonstrantů pustošily komerční centrum Curychu – symbol kapitalismu, finanční oligarchie a prestižního konzumu. Aktivisté s kovovými tyčemi v rukou a maskami na obličejích útočili na obchody a podniky v centru města. Policie se pokoušela rozehnat je slzným plynem, gumovými projektily a vodními děly. Podle oficiálních zpráv bylo sedm policistů zraněno, byla způsobena značná materiální škoda a čtyři lidé byli zatčeni.

Akce se odehrála v noci v sobotu 13. prosince. Aktivisté postupovali ulicemi centra města za skandování: „Revoluce!“ Nesli transparent s nápisem Reclaim the streets! (Bereme si zpátky ulice!). Akce přerostla ve střety s policií, demonstranti vytrhli dveře auta, do kterého se schovalo několik policistů, a jednomu z nich zapálili uniformu. Brali policistům výstroj, házeli na ně kamení a petardy. Podpalovali luxusní auta a kontejnery na odpad a rozbíjeli výlohy.

Protestní akce byla zorganizována přes Twitter. Těsně před jejím začátkem se rozšířila informace o čase a místě začátku – v deset hodin večer v Sihlhôlzi. Během patnácti minut od naplánovaného začátku vyrazila maskovaná skupina po Manesstrasse a policie vyhlásila poplach.

http://www.csaf.cz/index.php?clanok=1741